fallback

Бизнес класа и адска бюрокрация: Как един пасажер оцеля след полет от Ню Йорк до Сидни

Вероятно повечето международни пътувания в бъдеще ще бъдат недостъпни за обикновените хора, които нямат много пари, връзки и паспорти

15:01 | 02.04.21 г. 3

Ако в небостъргач се включи пожарната аларма и сигналът продължава 7 минути, а вие се намирате на 21-вия етаж, можете:

1. Да излезете от стаята и да проверите дали има пламъци и/или миризма на дим.

2. Да се насочите към най-близката пожарна стълба и незабавно да излезете от сградата.

3. Нищо да не правите и да чакате допълнителни инструкции.

Ако в момента изтърпявате карантина в хотел в Австралия, отговорът е 3, пише Раян Хийт за онлайн изданието Politico.

Това е неговата понеделник вечер – четвърти ден от двуседмичния му престой в единствения петзвезден хотел в света, който е охраняван от военни, не сменя чаршафите, не почиства стаята и не позволява напускането ѝ дори при включването на противопожарната аларма, на цена от 190 долара на вечер.

Историята на Хийт започва пет седмици по-рано. 68-годишната му майка получава известие да отиде в болница „Сейнт Винсент“, Сидни, за да ѝ бъде направена белодробна трансплантация. С ранен стадий на рак на белия дроб и 28 процента белодробен капацитет нейната операция не може да бъде отлагана. Той се подготвя да тръгне към Австралия, за да ѝ помага в периода на възстановяване.

Пътуването обаче е нещо като адска тайна операция. В продължение на дни се търсят и резервират билети, преговаря се с чуждестранни правителства за специални транзитни договорености, преминава се ваксинация в 3 сутринта, преминава се серия тестове, следва 68-часов полет и транзитни преминавания, още тестове, пръстови отпечатъци и накрая нощувките в хотела, който е на практика затвор.

Ако искате да посетите исландски вулкан, да хванете Транссибирския експрес или да отидете на сафари в Африка, може да извадите по-голям късмет, пише Хийт. Да отидете обаче в държава, където Covid-19 е под контрол, означава да се натъкнете на нещо подобно на описаното, а вероятно и по-лошо. В Хонконг например има 21-дневна хотелска карантина. В Нова Зеландия има списък с чакащи за влизане в страната и се кандидатства през специален портал, където се резервира престой в изолатор.

Ето какво гарантирано няма да получите: релаксираща ваканция, казва той.

Неравномерното разпространение на ваксини в света се сблъсква със световните неравномерни системи за контрол на Covid-19. Гражданите на страни с широко разпространени кампании за ваксинация - включително САЩ, Обединеното кралство, Израел и ОАЕ, нямат търпение да плануват летните си ваканции и да възобновят нормалния си живот. Нормалното обаче не съществува, що се отнася до пътуването през граница. Около една трета от страните остават напълно затворени за посетители.

Макар много да се говори за сертификати за ваксинация, вкл. Световната здравна организация издаде междинни указания за това как да бъдат въведени, засега Исландия, Белиз, Сейшелски острови, Ливан и Грузия са единствените държави, които приемат такива и позволяват на пътници от Америка да пропуснат карантината. Вместо това повечето страни разчитат на драконовски, скъпи и трудоемки системи за управление на своите посетители.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:06 | 13.09.22 г.
fallback